Stěžejní postavu archivnictví severozápadních Čech představuje Jindřich Zimmermann, archivář loketského městského archivu a faktický zakladatel Státního okresního archivu Sokolov se sídlem v Jindřichovicích.
Jindřich (nebo též Heinrich) Zimmermann se narodil 27. února 1903 v obci Schwarza v Durynsku v rodině původem ze severozápadních Čech s dlouhou tradicí práce v porcelánovém průmyslu. V roce 1906 se jeho rodiče vrátili do Čech a o tři roky později zakotvili v Lokti, kde Jindřich studoval s výborným prospěchem na reálce. V roce 1921 složil s vyznamenáním maturitní zkoušku a ve vzdělávání v oborech matematiky a deskriptivní geometrie pokračoval v letech 1921–1924 na pražské německé technické vysoké škole a na německé univerzitě, přičemž pedagogickou zkoušku složil v roce 1928. V letech 1930–1933 působil jako pokladník v důchodové pokladně města Lokte a se školním rokem 1933/1934 nastoupil jako pomocný učitel na státním reálném gymnáziu v Karlových Varech, odkud již v roce 1934 přestoupil na reálku v Lokti (od školního roku 1936/1937 s titulem profesora). Bez nároku na mzdu se zapojil od roku 1930 do práce loketského muzea a archivu pod vedením svého učitele Antona Gnirse, po jehož časné smrti převzal správu muzea a archivu. Školství krátce opustil v letech 1939–1940, kdy se stal placeným zaměstnancem města, posléze pak vyučoval v Chebu. Loketskému muzeu a archivu se věnoval i nadále v čestné funkci.
Po skončení 2. světové války mu místní orgány dovolily působit v muzeu a archivu, přičemž v roce 1946 byl přijat do stálého pracovního poměru. Na žádost Místního národního výboru v Lokti a po intervenci předních archivních osobností té doby byla rodina Jindřicha Zimmermanna vyňata z odsunu a on se mohl plně věnovat správě městského archivu, který byl nyní formálně oddělen od muzea. Podařilo se mu shromáždit archivní materiál celé řady okolních obcí a dalších institucí, čímž jej zachránil před zkázou. V roce 1953 byl městský archiv převzat do správy Okresního národního výboru v Sokolově a přetvořen na Okresní archiv Sokolov se sídlem v Lokti. Jindřich Zimmermann se stal jeho prvním vedoucím a do archivu nastoupila také jeho žena Hermine. Po správní reorganizaci v roce 1960 působil Jindřich Zimmermann v archivu nadále jako řadový zaměstnanec až do odchodu do důchodu v roce 1967. Vypracoval soupisy celé řady archiválií, svůj čas však především věnoval pořádání archivů měst Loket a Horní Slavkov. Působení v archivu manželé Zimmermannovi završili zajištěním transportu archiválií z Lokte do nového sídla archivu v Jindřichovicích. Na své kolegy archiváře Jindřich Zimmermann nezanevřel ani v důchodovém věku, v badatelně archivu byl pravidelným hostem vždy ochotný k radě i pomoci dalším badatelům.
Vlastní znalosti a zkušenosti představil Jindřich Zimmermann veřejnosti v několika článcích, jeho stěžejní práce o regionální výrobě porcelánu vyšla ale až posmrtně. Odborný zájem soustředil zejména hospodářské dějiny.
Jindřich Zimmermann odešel 19. září 1987. Říkával, že měl dvě velká přání: učit matematiku a pracovat v archivu. Obojí naplnil vrchovatě díky své houževnaté pracovitosti a dobrému lidskému charakteru.
Pavel Dohnal, Státní okresní archiv Sokolov se sídlem v Jindřichovicích
Reference a odkazy
Seznam literatury:
VLASÁK, Vladimír. Lokeťan Heinrich Zimmermann. Západočeské archivy, Plzeň, 2015, s. 83–96.
VLASÁK, Vladimír. Za Jindřichem Zimmermannem. Archivní časopis, 1988, roč. 38, č. 2, s. 113–115.
Mgr. Pavel Dohnal působí jako archivář ve Státním okresním archivu Sokolov.